principalpskcd@gmail.com       (02371) 254368, Sanstha: (02371) 254227

Achievements

 

Accreditation & Reaccreditation

·         Assessed & Accredited by NAAC, Bangalore
(29th January, 2009)   ‘B’ Grade with C.G.P.A. 2.34

·

·         Assessed & Reaccredited by NAAC, Bangalore
(15th Nov., 2015) ‘B’ Grade with C.G.P.A. 2.52

Awards

Recipient of …

·         “The Meritorious College Award” (2005)

·         “The Meritorious College Award”  (2007) by Shivaji University, Kolhapur

·         Best N.S.S. Candidate of the University (2006): Shri. Dhondiba Karande

·         Best N.S.S. Programme Officer Award: Dr. Ashok Shelar

·         Best N.S.S. Candidate of the University (2014): Shri. Umesh Chavan

·          National Unity Award (2016): Smt. Dr. Sandhya Paudmal

·         D.Litt.(2018): Dr.Shivaji Chavare and Dr.Uttam Alatekar

·         Dr.A.P.J. Abdul Kalam Lifetime Achievement National Award(2019): Dr. Dattatray Owale

·         Br. Khardekar Social Educational Award(2019): Dr.Manoj Gujar

·         Prabodhan Mitra(2019): Dr. Dattatray Shedage

Academics

·         1.University First Rank, B.A.III (History) – 2006

2.University First Rank, B.A.III (History) – 2009

Cultural

·         Organization of District Level Youth Festival on 2001.

·         Organization of 32nd District Level Youth Festival on 1st and 2nd Oct., 2012.

·         Organization of 39th District Level Youth Festival on 22 Sept., 2019.

·         Winner of a State-level T.V. programme ‘Dhina Dhin Dah’

·         University level Elocution Programme – First (2010)

  • Participation of students at District and State level youth festival other than University.

 

Year

Organizer

Level

Event

Remark

2012-13 Sevagiri Trust, Pusegaon District Street Play 2nd place
2013-14 Sevagiri Trust, Pusegaon District Folk Dance Champion
  Tarun Bharat, Satara District Folk Dance 3rd  place
  • Participation of students at District and State level youth festival:

 

Year

Level

Event

Group/Individual

Place/Participation

2001 District Folk Dance Group 2nd Place
District Elocution Individual First Place
District Mime Group 2nd Place
Central Elocution Individual First Place
2005 District Street Play Group First Place
District One Act Play Group First Place
District Folk Dance Group 3rd  place
District Mime Group 3rd  place
2006 District Street Play Group 2nd Place
2008 District One Act Play Group First Place
2009 District One Act Play Group 3rd  place
2010 District Elocution Individual First Place
  District One Act Play Group 2nd Place
  District Street Play Group 3rd  place
  University Elocution Individual First Place
2011 District One Act Play Group 2nd place
District Street Play Group 3rd  place
  District Elocution Individual Champion
Central Street Play Group 3rd  place
District Elocution Individual Participated
2012 District One Act Play Group 2nd place
District Folk Dance Group 3rd  place
2013 Central One Act Play Group Participated
District Folk Dance Group 2nd place
District Skit Group Participated
2014 District Folk Dance Group 2nd place
2015 District Folk Dance Group 2nd place
Central Folk Dance Group Participated
2016 District Skit Group First place
Central Skit Group Participated
District Folk Dance Group 2nd place
2017 District Street Play Group Participation
  District One Act Play Group Participation
  District Folk Dance Group Participation
District Skit Group Participation
District Elocution Individual Participation
District Sugam Gayan Group Participation
2018 District Clay Painting Participation
District One Act Play Group Participation
District Collage Individual Participation
District Skit Group Participation
District Elocution Individual Participation
District Sugam Gayan Group Participation
District Spot Painting Individual Participation
2019 District One Act Play Group Participation
District Street Play Group Participation
District Folk Dance Group Participation
District Skit Group Participation
District Mime Group Participation
District Elocution Individual Participation
District Samuh Geet Group 2nd place

 

Achievements

 

NSS

·         1.N.S.S. Residential Camps since the establishment of the college (22 camps in 19 years)

·         2.Two times Best N.S.S. Candidate of the University

·         3. Establishment of Red Ribbon Club (AIDS Awareness)

·         4.Shahid Jawan Jyot Activity (26th Jan)

·         5.Adventure Camp at Bamnoli (2012)

·         6.Participation in Water Conservation Programme & Jalshivar Abhiyan

·         7. Blood Donation,Tree Plantation activity and Road Safety Programme (Govt. of Maharashtra)

·         8.Roof Water Harvesting Project

·         9. UBA Activity 2.0(HRD Central Ministry)

Research

·         D.Litt. 02

·         Ph.D. Completed 11

·         M. Phil. Completed 06

Research Guide – 03

Ongoing- 3

Publication

Faculty have published and presented various research papers in National/International seminars in their individual capacity and in collaboration with associates. The publications are as follows :

 

Number of Publications in Last Five Years
Journals having ISSN Journals (impact factor) Seminar proceedings Chapter in Books Books
83 04 41 33 02

·         Publication of student magazines

·         The institution has been publishing College Annual Miscellany “MUDHAI” every year. Students are encouraged to contribute articles on various topics viz. literature, essays, poems.

·         In addition to this some departments bring out wall paper which comprises topics relevant to the latest developments in their subjects:

·

·         Department of Marathi: Bijankur 

·         Department of Hindi: Yugantar 

Department of Economics: Arthabodh

Department of Commerce: Business Outlook

 

Sports:

·          Winner – Inter zonal Sports, Kho-Kho (Women) 2010

·          Runner – Inter zonal Sports, Kabaddi (Women) 2009

·          Winner – Zonal Sports, Kabaddi (Men) 2009 and 2010

·          Miss. Sayali Kachare, Captain, Kabaddi (W), Shivaji University

·          Winner – Inter zonal Sports, Kho-Kho (Women) 2011

·          Runner – Zonal Sports, Kabaddi (Men) 2012

Students’ Achievements: All India

 

Sr. No.

Name

Venue

Activity

Year

1 Kachare Sayali Ramesh Dr. Y.S. Parmar University,  Shimla Kabaddi 2009-10
2 Chavan Komal Sahebrao Dr. Y.S. Parmar University,  Shimla Kabaddi 2009-10
3 More Rahul Uttam Dayanand University, Ajmer, Rajasthan Kabaddi 2009-10
4 Chavan Komal Sahebrao Horticulture and Forestry University, Solan Kabaddi 2010-11
5 Chavan Komal Sahebrao Kurukshetra University, Kurukshetra, Uttar Pradesh Kabaddi 2011-12
6 Kadam Snehal Suresh JSR University,  Udaipur, Rajasthan Kho-Kho 2014-15
7 Waghmode Shivram Rajendra Jalindar University,  Jalindar, Punjab Boxing 2014-15
8 Shaikgh Sajid Mustaq Jalindar University,  Jalindar, Punjab Boxing 2014-15

 

 

Students’ Achievements : Ashwamedh

 

Sr. No.

Name

Name of the Activity

Activity

Place

1 Kachare Sayali Ramesh Dr.B.S. Konkan Agricultural University, Dapoli Kabaddi 2009-10
2 Chavan Komal Sahebrao Dr.B.S. Konkan Agricultural University, Dapoli Kabaddi 2009-10
3 Chavan Komal Sahebrao Dr.B.S. Konkan Agricultural University, Dapoli Kho-Kho 2009-10
4 More Rahul Uttam Dr.B.S. Konkan Agricultural University, Dapoli Kabaddi 2009-10
5 Chavan Komal Sahebrao Dr.Panjabrao Agricultural University, Akola Kabaddi 2010-11
6 Pawar Mayuri Dhananjay Dr.Panjabrao Agricultural University, Akola Kabaddi 2010-11
7 Dhaygude Archna Vilas Marathvada Agricultural University, Parbhani Volly-Ball 2011-12
8 Chavan Komal Sahebrao Marathvada Agricultural University, Parbhani Kabaddi 2011-12
9 Kenjale Aarti Ankush Rashtrasant Tukdoji Maharaj University, Nagpur Hand-Ball 2012-13
10 Sakunde Pranali Nandkumar Rashtrasant Tukdoji Maharaj University, Nagpur Kho-Kho 2012-13
11 Kadam Ankita Vitthal Rashtrasant Tukdoji Maharaj University, Nagpur Kho-Kho 2012-13
12 Sakunde Pranali Nandkumar Rashtrasant Tukdoji Maharaj University, Nagpur Kho-Kho 2012-13
13 Sakunde Pranali Nandkumar Maharashtra University, Nashik Kho-Kho 2013-14
14 Kadam Snehal Suresh Dr.B.R.A. Marathwada University,  Aaurangabad Kho-Kho 2014-15

 

Students’ Achievements: West-Zone

 

Sr. No.

Name

Name of the Activity

Activity

Place

1 More Rahul Uttam Sant Gadagebaba University, Amrawati Kabaddi 2009-10
2 Kachare Sayali Ramesh Mumbai University, Mumbai Kabaddi 2009-10
3 Chavan Komal Sahebrao Mumbai University, Mumbai Kabaddi 2009-10
4 Chavan Komal Sahebrao Anna Malai University, Anna Malai, Andhra Pradesh Kho-Kho 2009-10
5 Pawar Mayuri Dhananjay Vikram University, Ujjain Kabaddi 2010-11
6 Chavan Komal Sahebrao Vikram University, Ujjain Kabaddi 2010-11
7 Chavan Komal Sahebrao Andhra University, Vishakapattanam Kho-Kho 2010-11
8 Chavan Komal Sahebrao Mumbai University, Mumbai Kho-Kho 2011-12
9 Kenjale Aarti Ankush Rajasthan University, Jaipur Hand-Ball 2011-12
10 Bhise Deepali Sasnjay Rajasthan University, Jaipur Hand-Ball 2011-12

 

Students’ Achievements: West-Zone

 

Sr. No.

Name

Name of the Activity

Year

Place

11 Chavan Komal Sahebrao Marathvada Agricultural University, Parbhani Kabaddi 2011-12
12 Dhaygude Archna Vilas Sant Gaadgebaba University, Amarawati Volly Ball 2011-12
13 Chavan Komal Sahebrao North Maharashtra University, Jalgaon Kabaddi 2011-12
14 Kenjale Aarti Ankush Jai Narayan Vyas, University, Jodhpur Hand-Ball 2012-13
15 Sakunde Pranali Nandkumar Punjab University, Punjab Kho-Kho 2012-13
16 Kadam Ankita Vitthal Rashtrasant Tukdoji Maharaj University, Nagpur Kho-Kho 2012-13
17 Sakunde Pranali Nandkumar Gujrat University, Ahmedabad Kho-Kho 2013-14
18 Sapkal Shailesh Pradeep Rajasthan University, Jaipur Hand-Ball 2013-14
19 Thombare Vijay Jaywant Rajasthan University, Jaipur Hand-Ball 2013-14
20 Sapkal Shailesh Pradeep Rashtra Sant Tukdoji Maharaj University, Nagpur Hand-Ball 2014-15
21 Kadam Snehal Suresh Udaipur University, Rajasthan Kho-Kho 2014-15

 

 

Students’ Achievements: Inter zone

 

Sr. No.

Activity

Year

Organized by

Achievement

1 Kabaddi (W) 2009-10 D. G. College, Satara Runner
2 Kho-kho (W) 2010-11 L.H.P. College, Vita Winner
3 Kabaddi (W) 2010-11 Y.C. College, Karad Runner
4 Handball 2011-12 Y.C. College, Warnanagar Third Place
5 Handball 2012-13 S.B. Khade College, Koparde Third Place
6 Boxing (02 Students) 2014-15 Night College, Sangli Winner
7 Boxing (02 Students) 2015-16 S.M. College, Wagholi Winner
8 Kho-kho (M) 2015-16 Dahiwadi College, Dahiwadi Participation
9 Kho-kho (W) 2015-16 P.S.K. College, Deur Second Place

 

 

Students’ Achievements: Zone

 

Sr. No.

Activity

Year

Achievement

1 Kabaddi (M) 2009-10 Winner
2 Kho-kho (W) 2009-10 Runner
3 Athletics 10,000 meter 2009-10 2nd Place
4 Athletics 1500 Run 2009-10 1st Place
5 100 Meters Run 2009-10 3rd Place
6 Long Jump 2009-10 2nd Place
7 Kabaddi (M) 2010-11 Winner
8 Kho-kho (M) 2010-11 3rd Place
9 Kho-kho (W) 2010-11 3rd Place
10 Kabaddi (M) 2010-11 3rd Place
11 Athletics Relay 2010-11 2nd Place
12 Kabaddi (M) 2011-12 2nd Place
13 Kho-kho (W) 2011-12 3rd Place
14 Kho-kho (W) 2012-13 2nd Place
15 Kho-kho (W) 2013-14 2nd Place
16 Handball 2013-14 2nd Place
17 Athletics 100 meter 2013-14 2nd Place
18 200 meter 2013-14 3rd Place
19 1 x 10 Hurdles 2013-14 3rd Place
20 Triple Jump 2013-14 2nd Place
21 Relay 2013-14 2nd Place
22 Kho-kho (W) 2014-15 2nd Place
23 Boxing 2014-15 Winner
24 Athletics 100 meter 2014-15 3rd Place
25 200 meter 2014-15 2nd Place
26 Triple Jump 2014-15 1st Place
27 Relay 2014-15 2nd Place
28 200 meter 2015-16 2nd Place
29 5000 meter 2015-16 4th Place
30 Triple Jump 2015-16 First Place
31 Wrestling(W) 2015-16 Semi-final

 

 

 

Students’ Achievements: Extra Special

 

Sr. No.

Name of the Activity

Achievement

Event

Year

1

Kachare Sayali Ramesh

Played a Show Match with Thailand International Team

Kabaddi

2009-10

2

Chavan Komal Sahebrao

Played a Show Match with Thailand International Team

Kabaddi

2009-10

3

Kachare Sayali Ramesh

Selection for National Beach Kabaddi Sports

Kabaddi

2009-10

4

Kachare Sayali Ramesh

Selection in Maharashtra Team Kabaddi Sports

Kabaddi

2010-11

 

 

Students’ Achievements: Extra Special

 

Sr. No.

Name of the Player

Activity

1

Miss. Kachare Sayali Ramesh

Selected as a Kabaddi Star Player from Sangli Royals  Team for Maharashtra Kabaddi League

 

Academic Year 2017-18

Sr. No.

Venue

Zone

Event

Date

Place

1

Mudhoji College, Phaltan

Satara zone

Kho-Kho (W)

20.09.2017

Fourth

2

Mudhoji College, Phaltan

Satara zone

Kho-Kho (M)

23.09.2017

Participation

3

Rajendra College, Khandala

Satara zone

Wrestling (M)

13.10.2017

Third

4

S.M. College, Murgud

Inter zone

Wrestling (M)

23.10.2017

Participation

5

Krushna College, Rethare

Satara zone

Kabaddi (M)

24.10.2017

Semi final

6

K.B.P. College, Satara

Satara zone

Athletics

28.10.2017

Third

 

Miss. Sadhana Gaikwad

Satara zone

200 Meter

28.10.2017

 

Miss. Sadhana Gaikwad

Satara zone

800 Meter

28.10.2017

Second

 

Academic Year 2018-19

Sr. No.

Venue

Zone

Event

Date

Place

1

D.A. College of Mngt, Karad

Satara zone

Kabaddi (M)

6,7.09.2018

Third

2

Shahu College, Kolhapur

Inter zone

Kabaddi (M)

18,19.09.2018

Participation

3

S.B.M. College, Rahimatpur

Satara zone

Kho-Kho (W)

17,18.10.2018

Third

4

Kisan Veer College, Wai

Satara zone

Wrestling (M)

21,22.10.2018

Second

5

Night College,Ichalkaranji

Inter zone

Kho-Kho (W)

22,23.10.2018

Participation

6

Nanaware Pratik Bajarang

Satara zone

Wrestling

28.10.2018

Second

7

Bhoite Vaibhav Laxman

Satara District

Kabaddi

State Level Selection(Under 17)

brazildining